Spyridon Margetis

Βιογραφικό: Γεννήθηκε στο  Μεσολόγγι το 1958, Τελείωσε την Παλαμαϊκή  Σχολή το 1976 και την ίδια χρονιά μπήκε στο Παν/μιο Αθηνών στο τμήμα  Φυσικής  με υποτροφία. Μετά το στρατό άρχισε κάποια μεταπτυχιακά μαθήματα και το 1985 πήγε στο CERN σαν μέλος της Ελληνικής ομάδας πυρηνικής φυσικής. Μεταπήδησε στο Πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης όπου πήρε Διδακτορικό το 1990. Μετά άρχισε τη συνεργασία με το κρατικό εργαστήριο του Μπέρκελευ, Καλιφόρνιας όπου έμεινε έως το 1997. Μετά πήγε για λίγο στο κρατικό εργαστήριο του Brookhaven στην Νέα Υόρκη και την ίδια χρονιά έγινε καθηγητής στο Kent State University του Οχάιο (ως τώρα). Ο ερευνητικός του τομέας είναι σε συγκρούσεις βαρέων ιόντων σε επιταχυντές, για τη μελέτη πυρηνικής ύλης σε θερμοκρασίες ενός τρισεκατομμυρίου βαθμών (ένα μικροδευτερόλεπτο μετά το Big Bang).