Η  6η  Μαρτίου έχει οριστεί πανελλαδικώς ως η ημέρα κατά του σχολικού bullying και γενικότερα της ενδοσχολικής βίας.

Τη συγκεκριμένη ημέρα οι μαθητές του Γυμνασίου Ευηνοχωρίου αφού παρακολούθησαν βίντεο για το σχολικό εκφοβισμό αντάλλαξαν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, ενημερώθηκαν και πρότειναν τρόπους για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του εκφοβισμού.

BULLING2 (2).JPG

Την Παρασκευή 13 Μαρτίου δόθηκε στους γονείς η βαθμολογία του Β΄ Τριμήνου αφού πρώτα ενημερώθηκαν από την Ομάδα Πρόληψης του Σχολείου για τους κινδύνους του Διαδικτύου, τα συμπτώματα που παρουσιάζει ένα παιδί που έχει εθιστεί καθώς και για τους τρόπους αντιμετώπισης. Τόσο ο Διευθυντής κ. Γεωργίου όσο και η υπεύθυνη για τον σχολικό εκφοβισμό κ. Παρασκευή Μπάρλα τόνισαν  στους γονείς και κηδεμόνες τις ανησυχητικές διαστάσεις που έχει λάβει η υπερβολική χρήση του διαδικτύου καθώς και την ανάγκη να ληφθούν προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπισή του.