School Image
Σενάριο στην παραλογή "Του γιοφυριού της Άρτας"
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Δημοτικά τραγούδια
ΤΙΤΛΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟΥ:
?Του γιοφυριού της Άρτας?
\
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ:
Παρασκευή Μπάρλα, ΠΕ02, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου, Σχολικό έτος: 2014-2015
Α? ΜΕΡΟΣ. ΣΧΕΔΙΑΣΗ
1.Τίτλος σεναρίου
?Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄Γυμνασίου?
Δημοτικό τραγούδι -Παραλογή ?Του Γιοφυριού της ?Άρτας?
ΤΑΞΗ: Γ΄ Γυμνασίου
ΜΑΘΗΜΑ:Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
ΚΕΙΜΕΝΟ :?Του γιοφυριού της Άρτας? Δημοτικό τραγούδι- Παραλογή
ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
Οι τεχνολογίες που θα χρησιμοποιηθούν:
-
Ηλεκτρονικές διευθύνσεις
-
Η/Υ, διαδίκτυο, powerpoint, google docs, εκπαιδευτικά λογισμικά, hotpotatoes, padlet, tagxedo, e-mail, youtube.
-
Ηλεκτρονικά Λεξικά
2.Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου, διδακτική ενότητα ?Δημοτικά τραγούδια?
3.Προαπαιτούμενες γνώσεις των μαθητών
Οι μαθητές θα πρέπει να γνωρίζουν και να χειρίζονται αρκετά καλά Η/Υ για να μπορούν να εντοπίσουν και να καταγράψουν τις πληροφορίες που κάθε φορά τους ζητούνται (διαδίκτυο, hotpotatoes,e-mail,tagxedo,padlet, μηχανές αναζήτησης, εκπαιδευτικά λογισμικά). Να μπορούν να δημιουργήσουν μια δική τους παρουσίαση στο powerpoint. Να έχουν διάθεση για ενεργητική συμμετοχή και ένταξη σε ομάδες εργασίας, απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει το μάθημα πιο ελκυστικό και ενδιαφέρον. Εξοικείωση με την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία για την αποτελεσματικότερη υλοποίηση του μαθήματος. Να έχουν διδαχθεί στο σχολείο την παραπάνω ενότητα και ιδίως να γίνεται αυτό παράλληλα με την υλοποίηση του σεναρίου.
Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχει προετοιμαστεί κατάλληλα και να έχει εντοπίσει τους τρόπους και τις τεχνικές με τις οποίες θα μπορέσει να εφαρμόσει καλύτερα τις δραστηριότητες που προτείνει στα φύλλα εργασίας. Απαραίτητη είναι η καλή γνώση χειρισμού Η/Υ και από τη δική του πλευρά.
4. Στόχοι
Α) Γνωστικοί:
-
Να γίνει σύντομη αναφορά στη λαϊκή παράδοση, όπου βασίζεται το τραγούδι και να επισημανθεί η επιβίωσή της στη σημερινή εποχή.
-
Να εντοπιστούν τα μαγικά στοιχεία του τραγουδιού και να σχολιαστεί η λειτουργία τους στην εξέλιξη του δράματος.
-
Να προσεχθεί η κλιμάκωση στη δραματική σύγκρουση που συντελείται στην ψυχή των κεντρικών ηρώων του τραγουδιού. Να επισημανθούν δηλαδή τα τραγικά διλήμματα που βασανίζουν τους ήρωες.
-
Να αναδειχθεί η μοναδική πρωτοτυπία της παραλλαγής του Γιοφυριού της Άρτας όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο ο ανώνυμος ποιητής αξιοποίησε μια γνωστή λαϊκή παράδοση..
-
Να σχολιαστεί ο ρόλος του πουλιού στο τραγούδι.
-
Να εντοπιστούν στο τραγούδι τα σημαντικότερα σχήματα λόγου ( επαναφορά, σχήμα άρσης και θέσης?) καθώς και τα στοιχεία αφήγησης ( η γοργή αφήγηση εναλλάσσεται με το διάλογο)
-
Να επισημανθούν με βάση το τραγούδι τα κυριότερα χαρακτηριστικά των παραλογών.
Β) Παιδαγωγικοί
-
Να αποκτήσουν τα παιδιά κεντρικό,ουσιαστικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης με πιο ενεργητικούς ρόλους σε αυτήν.
-
Να κατακτήσουν την γνώση δημιουργικά με έρευνα ? αναζήτηση ?ανακάλυψη.
-
Να αναπτύξουν πρωτοβουλίες και να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον υπάρχοντα σχολικό χρόνο και χώρο,
-
Να αντιληφθούν ότι η επιστημονική προσέγγιση οποιουδήποτε γνωστικού πεδίου προϋποθέτει πρωτοβουλία και αυτενέργεια.
-
Να καλλιεργηθεί το ομαδοσυνεργατικό πνεύμα μάθησης και να κατανοήσουν οι μαθητές ότι όλοι είναι χρήσιμοι στην ομάδα.
Γ) Τεχνολογικοί Στόχοι
-
Χρήση ΤΠΕ
-
Να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους στους υπολογιστές και στο διαδίκτυο
-
Να εξοικειωθούν με web 2 εργαλεία ( Google docs, tagxedo,padlet)
-
Να συνεργάζονται χρησιμοποιώντας νέα τεχνολογικά εργαλεία
-
Να αναζητούν, να εντοπίζουν και να συλλέγουν πληροφορίες μέσα από το διαδίκτυο,
-
Να συνειδητοποιήσουν ότι αυτές οι πληροφορίες είναι ποικίλες και εξυπηρετούν πολλαπλούς σκοπούς
-
Να καλλιεργήσουν την αναλυτική και τη συνθετική ικανότητα.
-
Να αναπτύξουν δεξιότητες φηφιακού γραμματισμού, όπως είναι το συννεφόλεξο.
Να ασκηθούν στην παραγωγή δικού τους λόγου σε επεξεργαστή κειμένου και να περάσουν από την ανάγνωση και την πρόσληψη στη γραφή και τη δημιουργία.
5. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
-
Ηλεκτρονικοί υπολογιστές
-
Μηχανή αναζήτησης Google (www.google.gr)
-
Χρήση εργαστηρίου πληροφορικής
-
Δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο
-
Δικτυακές βιβλιοθήκες, εγκυκλοπαίδειες του διαδικτύου
-
σχολικά βιβλία σε ψηφιακή μορφή (www.dschool.edu.gr)
-
Βιντεοπροβολέας
-
Ηχεία
-
Υπηρεσία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e-mail)
-
Ιστότοπος Youtube (www.youtube.gr)
-
Ιστότοπος της Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα (http://www.greek-language.gr/greekLang/index.htm )
-
Αίθουσα με διάταξη θρανίων που ευνοεί την ομαδοσυνεργατική μάθηση
6.Διάρκεια
5 διδακτικές ώρες.
7. Ανάλυση του περιεχόμενου
Διαχείριση και παραγωγή μαθησιακού υλικού σε οργανωμένο τεχνολογικό περιβάλλον, το οποίο δίνει δυνατότητα τόσο για αμφίδρομη συνεργασία μεταξύ τους, όσο και για καλύτερη εποπτεία των εργασιών και αμεσότερη ανατροφοδότηση μέσω του υπολογιστή.
8. Συσχετισμός με το Αναλυτικό Πρόγραμμα
Η ανάπτυξη του σεναρίου ακολουθεί το Αναλυτικό Πρόγραμμα.
Προβλέπεται διδακτική ενότητα με αυτό το θέμα στο Α.Π.Σ. της Γ΄ Γυμνασίου. Το δημοτικό τραγούδι - παραλογή ?Του γιοφυριού της Άρτας? υπάρχει στο σχολικό εγχειρίδιο της Γ΄ Γυμνασίου.
9. Οργάνωση τάξης
Υποθέτουμε ότι το τμήμα απαρτίζεται από 20 μαθητές, οι οποίοι χωρίζονται σε τέσσερις (4) ομάδες των τεσσάρων (5 ) ατόμων, ώστε να χρησιμοποιηθούν επαρκώς οι ψηφιακοί πόροι. Διαφορετικά μπορούμε να το αναπροσαρμόσουμε ανάλογα. Να χωριστούν οι μαθητές σε ομάδες ανάλογα με τις φιλίες τους, τις κλίσεις τους ή τα ενδιαφέροντά τους. Καλόν είναι να χωρίσουμε τις ομάδες με κριτήριο τουλάχιστον ένα μέλος της ομάδας να είναι εξοικειωμένο με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών.
Οι μαθητές εμπλέκονται στη χρήση λογισμικού. Πριν ξεκινήσει η εφαρμογή καλόν είναι να διατεθούν κάποιες διδακτικές ώρες (4-5 ) στο Εργαστήριο της Πληροφορικής. Εξυπακούεται η συνεργασία και προσυνεννόηση με τον καθηγητή της Πληροφορικής, ο οποίος θα μας βοηθήσει να εγκατασταθούν στην επιφάνεια εργασίας όλων των Η/Υ τα προγράμματα hotpotatoes, tagxedo και γενικά θα είναι διαθέσιμος να βοηθήσει σε οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα ανακύψει κατά τη διάρκεια της μαθησιακής διαδικασίας.
10. Διδακτικές προσεγγίσεις και στρατηγικές
Μέθοδος Διδασκαλίας:
-
Μαθητοκεντρική μέθοδος διδασκαλίας
-
διερευνητικό - ανακαλυπτικό μοντέλο μάθησης
-
βιωματική μάθηση
-
κατευθυνόμενος διάλογος
-
ομαδοσυνεργατική μάθηση
-
χρήση των Τ.Π.Ε.
Πορεία διδασκαλίας: Συνολική θεώρηση - Ανάλυση - Σύνθεση
Προϋποθέσεις για τη μεθόδευση της διδασκαλίας:
-
Βιωματική μέθοδος
-
Διάλογος
-
Ομαδοσυνεργατική μέθοδος,σύμφωνα με την οποία η γνώση οικοδομείται σταδιακά, σε διερευνητικό περιβάλλον.
-
Ο καθηγητής συντονίζει, καθοδηγεί,υποστηρίζει, εμπνέει και εμψυχώνει με φθίνουσα πορεία, τόση όση χρειάζεται προκειμένου να αρχίσουν οι μαθητές να μπαίνουν στο πνεύμα.
-
Οι μαθητές διερευνούν, συνεργάζονται και εμπλέκονται ενεργητικά στη διαδικασία της μάθησης.
11.Περιγραφή σεναρίου
1η φάση ( 1 διδακτική ώρα) - Πρώτο φύλλο εργασίας
Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες βρίσκονται στο εργαστήριο Πληροφορικής και κάθονται στους Η/Υ. Προκειμένου να γίνει η αφόρμηση τίθενται στους μαθητές ερωτήσεις όπως αν έχουν δει ή επισκεφτεί παραδοσιακά πέτρινα γεφύρια. Αν ναι, σε ποιο μέρος και αν γνωρίζουν δημοτικά τραγούδια με αυτό το θέμα. Οι μαθητές απαντούν στις ερωτήσεις και η πλειοψηφία των μαθητών αναφέρει ως πιο γνωστό γεφύρι αυτό της Άρτας.
Στη συνέχεια προκειμένου οι ομάδες να ενημερωθούν για τα παραδοσιακά πέτρινα γεφύρια καλούνται να επισκεφτούν τις ιστοσελίδες: http://www.tovoion.com/ ή http://wwk.kathimerini.gr/kath/7days/2000/02/13022000.pdf . Αφού μελετήσουν το υλικό που έχει αναρτηθεί εκεί απαντούν ενδεικτικά σε ερωτήσεις όπως:
-
Ποιο ήταν το κύριο δομικό υλικό κατασκευής των γεφυριών στην προβιομηχανική Ελλάδα;
-
Ποιοι οι λόγοι κατασκευής των γεφυριών;
-
Γνωρίζετε προλήψεις που είχαν δημιουργηθεί για τα γεφύρια αυτά;
-
Πώς γινόταν η επιλογή της θέσης του ;
-
Σε ποιες περιοχές της Ελλάδας βρίσκουμε πέτρινα γεφύρια;
-
Ποια είναι η σημερινή τους κατάσταση;
Στη συνέχεια , αν ο χρόνος επαρκέσει, οι μαθητές με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού προσπαθούν να συγκεντρώσουν εικόνες πέτρινων γεφυριών από διάφορες περιοχές της Ελλάδας χρησιμοποιώντας τη μηχανή αναζήτησης google images . Αφού τις αποθηκεύσουν σε έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή τους, δίνοντας όνομα στα αρχεία τους, στη συνέχεια χρησιμοποιούν το πρόγραμμα powerpoint για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους.
Αν οι ομάδες δεν προλάβουν να απαντήσουν σε αυτή τη δραστηριότητα τους δίνουμε τη δυνατότητα να ολοκληρώσουν τις απαντήσεις στο σπίτι - ευκαιρία για σύσφιξη σχέσεων και εκτός σχολείου.
Εναλλακτικά μπορούμε να ζητήσουμε από τις ομάδες να φτιάξουν παζλ με θέμα το γεφύρι της Άρτας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ένωση των κομματιών ενός παζλ είναι κάτι περισσότερο από τη δημιουργία μιας εικόνας και από ένα χόμπι. Ο δρόμος προς την ολοκλήρωση του έργου διεγείρει τον εγκέφαλο,βελτιώνει την προσοχή και τη συγκέντρωση, ανακουφίζει από το άγχος, αυξάνει την προσοχή και τη συγκέντρωση και αφήνει ένα αίσθημα ικανοποίησης Μάλιστα, έρευνες διαπιστώνουν ότι η εμπλοκή με αυτή τη δραστηριότητα αναπτύσσει δεξιότητες επίλυσης των προβλημάτων.
Μεταβαίνουν στη διεύθυνση voulabarla.blogspot.gr και προσπαθούν να ενώσουν τα κομμάτια του παζλ που βρίσκονται στην ανάρτηση με τίτλο ? Το γιοφύρι της Άρτας σε παζλ? . Να σημειωθεί ότι για τη δημιουργία του puzzle χρησιμοποιήθηκε η διεύθυνση:http://www.jigsawplanet.com/
2η Φάση (2η διδακτική ώρα) - Δεύτερο φύλλο εργασίας
Η τάξη πηγαίνει πάλι στο εργαστήριο Πληροφορικής. Οι μαθητές με την καθοδήγηση του διδάσκοντα μεταβαίνουν στο ψηφιακό σχολείο (http:dschool.edu.gr) και εντοπίζουν το εισαγωγικό σημείωμα που αναφέρεται στα δημοτικά τραγούδια και στις παραλογές. Καλούνται, αφού μελετήσουν και το συμπληρωματικό υλικό που υπάρχει στις ιστοσελίδες
να απαντήσουν στα κάτωθι ερωτήματα:
-
Ποιο είναι το θέμα του τραγουδιού;
-
Να μεταγράψουν το δημοτικό τραγούδι σε πεζό.
-
Να αναζητήσουν τα στοιχεία εκείνα του τραγουδιού που αποδεικνύουν ότι ανήκει στις παραλογές.
Στη συνέχεια μεταβαίνουν στην Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα http://www.greek-language.gr/greekLang/index.htm και αναζητούν στο λεξικό που υπάρχει εκεί τη σημασιολογική διαφορά των όρων: παραλογή και παραλλαγή.
Γ΄ φάση (3η διδακτική ώρα) - Τρίτο φύλλο εργασίας
Οι μαθητές βρίσκονται πάλι στην αίθουσα Πληροφορικής. Προκειμένου να κατανοήσουν όλες οι ομάδες το κείμενο πρώτα στην ολότητά του και το τρίτο φύλλο εργασίας είναι κοινό για όλες τις ομάδες.
Οι μαθητές καλούνται αφού μεταβούν στο ψηφιακό σχολείο, να βρουν το δημοτικό τραγούδι ?Του γιοφυριού της Άρτας?, να το αντιγράψουν και να το επικολλήσουν σε ένα google docs έγγραφο.
Στη συνέχεια να χωρίσουν το ποίημα σε ενότητες και να δικαιολογήσουν το χωρισμό δίνοντας έναν τίτλο στην καθεμιά. Προτείνεται η κάθε ενότητα να δηλωθεί με διαφορετικό χρώμα και μέγεθος γραμματοσειράς.
Η δεύτερη δραστηριότητα που τους ανατίθεται την 3η διδακτική ώρα είναι να επισκεφτούν την ιστοσελίδα: http://www.greek-language.gr/ , να αναζητήσουν το Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής και να βρουν την ερμηνεία των λέξεων που τους δυσκολεύουν στην κατανόηση της παραλογής.
Δ΄φάση ( 4ο φύλλο εργασίας) - 4η, 5η διδακτική ώρα
Η τάξη πηγαίνει πάλι στο εργαστήριο Πληροφορικής. Χωρίζεται σε τέσσερις (4) ομάδες των τεσσάρων (5) ατόμων. Κάθε ομάδα αναλαμβάνει διαφορετική δραστηριότητα, η οποία τους ανατίθεται με ξεχωριστό φύλλο εργασίας. Προτείνεται σε κάθε ομάδα να υπάρχουν μαθητές όλων των επιπέδων και των δυο φύλων. Καλόν είναι κάποιος να έχει το ρόλο του συντονιστή της ομάδας.
Α΄ Ομάδα ( 4ο φύλλο εργασίας)
Οι μαθητές της πρώτης ομάδας καταπιάνονται με την πρώτη ενότητα της παραλογής (στίχοι 1-13). Μεταβαίνουν στο ψηφιακό σχολείο( http:dschool.edu.gr) και αφού μελετήσουν τους στίχους που του ανατέθηκαν, επιχειρεί να απαντήσει ανοίγοντας ένα google docs έγγραφο στα ερωτήματα:
-
Πώς αρχίζει η παραλογή; Με διάλογο ή αφήγηση;
-
Πόσοι εργάζονται για την κατασκευή του γεφυριού; Τι δείχνει ο αριθμός;
-
Ποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεται στο χτίσιμο του γιοφυριού και ποια λύση δίνεται γι' αυτό;
-
Σε τι πρόσωπο μιλούν οι εργάτες και για ποιο λόγο;
-
Ποιος ο ρόλος του πουλιού στην εξέλιξη της αφήγησης;
Υποστηρικτικό υλικό για τις απαντήσεις τους μπορούν να βρουν στις ιστοσελίδες:
http://www.slideshare.net/haranna/ss-2530173 ( για την περιγραφή και την αφήγηση)
http://www.sfbyzantini-aigio.gr/gr/index.php?option=com_content&view=article&id=33:2010-03-24-08-27-30&catid=13:2010-03-03-09-57-16&Itemid=7 (για το ρόλο του πουλιού)
Θα πρέπει η ομάδα μετά τη μελέτη του υλικού να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο αγαπημένος αγγελιοφόρος των δημοτικών τραγουδιών, το πουλί, διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο εδώ γιατί: α) έρχεται για να φέρει τη λύση στο πρόβλημα των εργατών (στίχοι 3-7) και β) αντιστρέφει εντελώς το νόημα των λόγων του πρωτομάστορα στους στίχους 18 - 20, επιταχύνοντας το δράμα.
Η δεύτερη δραστηριότητα που τους ανατίθεται είναι να μεταβούν στην διεύθυνση: voulabarla.blogspot.gr και να λύσουν την άσκηση αντιστοίχησης που υπάρχει εκεί και έχει δημιουργηθεί με το πρόγραμμα ανοιχτού λογισμικού hotpotatoes. Για την επίλυση της άσκησης βοηθητικό υλικό μπορούν να αναζητήσουν στην ιστοσελίδα: http://fotodendro.blogspot.gr/2013/12/blog-post_16.html
Β΄ Ομάδα ( 5ο φύλλο εργασίας)
Η δεύτερη ομάδα θα καταπιαστεί με τη δεύτερη ενότητα του δημοτικού τραγουδιού ( στίχοι 14-32). Της ζητείται να μεταβεί στο ψηφιακό σχολείο (http:dschool.edu.gr), να εντοπίσει τους στίχους 14 έως 32 και αφού τους μελετήσει προσεκτικά να απαντήσει σε ένα έγγραφο google docs στις παρακάτω ερωτήσεις:
-
Πώς αντιδρά ο πρωτομάστορας;
Θα πρέπει να επισκεφτεί την ιστοσελίδα voulabarla.blogspot.gr , να μελετήσει τους στίχους από την ?Ιφιγένεια εν Αυλίδι? του Ευριπίδη και αφού δώσει τις εσωτερικές συγκρούσεις και τις συναισθηματικές μεταπτώσεις του πρωτομάστορα, να συγκρίνει τη στάση του με αυτή του Αγαμέμνονα .
Η δεύτερη δραστηριότητα έχει ως στόχο να καλλιεργήσει τη φαντασία της ομάδας αφενός και αφετέρου να την εξοικειώσει με την αποστολή μηνυμάτων μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( το γνωστό σε όλους μας e-mail).
Η ομάδα θα επιχειρήσει να γράψει το ημερολόγιο του πρωτομάστορα. Θα προσπαθήσουν να φανταστούν τον πρωτομάστορα εξουθενωμένο ψυχικά να γυρίζει αργά το βράδυ στο σπίτι του, να κλείνεται στο δωμάτιό του και να περιγράφει στο ημερολόγιό του πώς πέρασε η μέρα του και πώς ακριβώς αισθάνεται τώρα. Εναλλακτικά η μισή ομάδα μπορεί να γράψει το e-mail που στέλνει ο πρωτομάστορας σε έναν φίλο του για να του εκθέσει τα γεγονότα και να του ζητήσει ενδεχομένως και τη συμβουλή του. Ζητείται από τα μέλη της Β΄ ομάδας να στείλουν το e- mail που έγραψαν στην πρώτη ομάδα εργασίας.
Γ΄ ομάδα ( 6ο φύλλο εργασίας)
Η τρίτη ομάδα θα μελετήσει τις δυο τελευταίες ενότητες της παραλογής (στίχοι 35-40 και 41-46). Καλείται, αφού μεταβεί στο ψηφιακό σχολείο (http:dschool.edu.gr), και εντοπίσει το δημοτικό τραγούδι να απαντήσει σε ένα google docs έγγραφο στα ερωτήματα:
-
Να δώσει τις συναισθηματικές μεταπτώσεις της γυναίκας του πρωτομάστορα.)
-
Το μοτίβο της κατάρας: Ποιο είναι το περιεχόμενο της κατάρας της λυγερής; Ποιος ο ρόλος και η δύναμή της; Γιατί και με τι την αλλάζει;
Υποστηρικτικό υλικό για την απάντησή της, θα βρει στις παρακάτω ηλεκτρονικές διευθύνσεις.
http://www.haniotika-nea.gr/katara-tis-ginekas-tou-protomastora/
http://blogs.sch.gr/8lyk-pat/files/2012/07/project_logotexnia.pdf (σελίδα 14)
Εδώ η ομάδα θα πρέπει μετά τη μελέτη του υλικού να αποδώσει το συναισθηματικό κόσμο της κόρης και να παρουσιάσει στοιχεία για τη δύναμη της κατάρας.
Στη δεύτερή της δραστηριότητα η ομάδα πληκτρολογήστε στο Yoututbe την παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://www.youtube.com/watch?v=N3gXWuffFfA και ακούει μερικές απο τις παραλλαγές του δημοτικού τραγουδιού που εξετάζουμε.
Στη συνέχεια, χρησιμοποιεί το εργαλείο Padlet -Build a wall για να γράψειτις σκέψεις και τα συναισθήματα που της δημιούργησε η ακρόαση του τραγουδιού. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να ανεβάσει και φωτογραφίες του γιοφυριού της Άρτας. Η διεύθυνση το padlet είναι:
http://padlet.com/voulabarla3/j8gc50w87c1n
Το padlet είναι ένα εργαλείο που προσφέρεται για την προώθηση της συνεργασίας μεταξύ των συμμετεχόντων καθώς οι μαθητές ταυτόχρονα μπορούν να αναρτούν τα μηνύματά τους, να προσθέτουν εικόνα/ βίντεο χωρίς να χρειάζονται κωδικοί - usernames & passwords.
Δ΄ ομάδα ( 7ο φύλλο εργασίας)
Από την τελευταία ομάδα ( η οποία προτείνεται να περιλαμβάνει μαθητές με καλλιτεχνικές ανησυχίες) ζητείται να δραματοποιήσουν την παραλογή. Να μας παρουσιάσουν δηλαδή ένα μικρό θεατρικό δρώμενο. Καλούνται να μοιράσουν τους ρόλους τους βασικούς ενώ κάποιο μέλος της ομάδας θα σκηνοθετήσει το θεατρικό δρώμενο. Για την δεύτερη δραστηριότητα η τελευταία ομάδα εξυπακούεται ότι θα πρέπει να δουλέψει και εκτός σχολικού ωραρίου. Δραστηριότητες τέτοιου είδους είναι ιδιαίτερα αγαπητές από τους μικρούς μαθητές και οι ωφέλειες που αποκομίζουν είναι ανεκτίμητες.
Για να βοηθηθεί η ομάδα θα μεταβεί στο Youtube και θα ακούσει την παραλογή. Η διεύθυνση είναι:https://www.youtube.com/watch?v=t99vbSEp5UA
Εναλλακτικά, μπορεί η ομάδα να ζωγραφίσει την παραλογή σε αφίσα, ώστε να στολίσει ως ενθύμιο την τάξη της και να αναρτηθεί στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του σχολείου της.
Με την δεύτερη δραστηριότητα η ομάδα μαθαίνει να χρησιμοποιεί το tagxedo.Πρόκειται για ένα δωρεάν διαδικτυακό εργαλείο δημιουργίας σύννεφων λέξεων το οποίο, για να λειτουργήσει στον υπολογιστή μας, προϋποθέτει την εγκατάσταση του, επίσης δωρεάν, Microsoft Silverlight. Το εργαλείο αυτό μετατρέπει ομιλίες, άρθρα, ενότητες βιβλίων ή οποιοδήποτε άλλο σώμα κειμένου από δικτυακούς τόπους, ετικέτες, tweets κ.α. σε οπτικό σύννεφο. Το μέγεθος των λέξεων εξαρτάται από τη συχνότητα με την οποία βρίσκονται στο κείμενο που εισάγουμε στο tagxedo. Διαθέτει μια ποικιλία σχημάτων από την οποία μπορούμε να διαλέξουμε το σχήμα μέσα στο οποίο θα εμφανιστούν οι λέξεις, ενώ μπορούμε να προσθέσουμε και δικά μας. Έχουμε επίσης τη δυνατότητα αλλαγής χρώματος, κατεύθυνσης κειμένου, γραμματοσειράς, διαστήματος μεταξύ των λέξεων, θέματος .
Το εργαλείο είναι διαδραστικό, δεν είναι μια απλή στατική εικόνα. Επιλέγοντας μια λέξη από τις εμφανιζόμενες στο σύννεφο λέξεων μεταφερόμαστε αυτόματα στην ιστοσελίδα του google για αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με τη συγκεκριμένη λέξη.
12.Φύλλα εργασίας
Χρησιμοποιούνται Φύλλα Εργασίας εντός λογισμικού.Τα φύλλα εργασίας παρατίθενται σε ξεχωριστό αρχείο.
13. Αξιολόγηση των μαθητών
Οι μέθοδοι που θα χρησιμοποιηθούν για να αξιολογηθούν οι μαθητές είναι:
-
Διαμορφωτική ή σταδιακή αξιολόγηση, που θα γίνει κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας μέσω παρατήρησης και συμμετοχής των μαθητών τόσο στις ατομικές όσο και στις ομαδικές δραστηριότητες Αυτού του είδους η αξιολόγηση στοχεύει στον έλεγχο της πορείας του μαθητή προς την κατάκτηση συγκεκριμένων εκπαιδευτικών στόχων. Οι τελικές διαπιστώσεις προκύπτουν από τον παιδαγωγικό, δημιουργικό, μαθησιακό διάλογο μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητή , με σκοπό να εξαχθούν οι πληροφορίες που απαιτούνται για την πιθανή τροποποίηση του σχεδιασμού ή της διδακτικής μεθόδου.
-
Τελική ή συνολική αξιολόγηση του σεναρίου, με κριτήριο το βαθμό συμμετοχής, συνεργασίας, εκδήλωσης ενδιαφέροντος των μαθητών, αξιοποιώντας και το φύλλο εργασίας. Πρόκειται για ανακεφαλαιωτική αλλά και ανατροφοδοτική διαδικασία, προκειμένου να εκτιμηθεί ο βαθμός επίτευξης των διδακτικών και παιδαγωγικών στόχων με τους προκαθορισμένους τελικούς στόχους. Ουσιαστικά, συγκρίνεται το μαθησιακό επίπεδο κάθε μαθητή με αυτό που διέθετε πριν και η ομαδική επίδοση της τάξης σε σχέση με την προσδοκώμενη.
14. Προβλέπεται εργασία στο σπίτι;
Η ηλεκτρονική συμπλήρωση των φύλλων εργασίας θα ολοκληρωθεί κατά την ώρα του μαθήματος και θα αποφευχθεί η εργασία στο σπίτι.
-
Αναστοχασμός
Το εν λόγω σενάριο πραγματοποιήθηκε στους μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Ευηνοχωρίου και πιο συγκεκριμένα στο τμήμα Γ1.
Το παρόν διδακτικό σενάριο προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά σε όλη τη μαθησιακή διαδικασία. Υπήρξε συνεργασία και το σημαντικότερο είναι ότι δεν έμειναν αμέτοχοι και απαθείς οι μαθητές με χαμηλή επίδοση. Τα παιδιά δραστηριοποιήθηκαν ενώ ο ρόλος της διδάσκουσας καθηγήτριας ήταν συμβουλευτικός και διευκολυντικός. Ακολουθήθηκε το ομαδοσυνεργατικό μοντέλο μάθησης και ο χωρισμός των μαθητών σε ομάδες ? οι οποίοι μάλιστα ενθαρρύνθηκαν να δώσουν και όνομα στην ομάδα τους- είχε ως αποτέλεσμα να οδηγήσει στην ανάπτυξη διαπροσωπικής επικοινωνίας των μαθητών, η οποία αναδεικνύεται μήτρα μάθησης και πλαίσιο εξάσκησης των κοινωνικών δεξιοτήτων τους.
Ωστόσο οι πολλές δραστηριότητες κούρασαν ίσως σε κάποια σημεία τους μαθητές ενώ ο προτεινόμενος χρόνος δεν ήταν αρκετός.
Ο σχεδιασμός του σεναρίου ωφέλησε σημαντικά και την διδάσκουσα καθηγήτρια αφενός στην καλύτερη προετοιμασία της διδασκαλίας τηςκαι αφετέρου την οργάνωση των δραστηριοτήτων του εργαστηρίου,προκειμένου να διασφαλιστεί η ενεργός συμμετοχή των μαθητών στη συμπλήρωση των φύλλωνεργασίας.
Η τελική διαπίστωση είναι ότι η χρήση των ΤΠΕ κάνει το μάθημα ευχάριστο και πιο εύκολα προσλήψιμο από τους μαθητές. Οι ΤΠΕ είναι ένα μέσο πλεύσης στους ωκεανούς της πληροφόρησης, προάγουν την επιστημονική γνώση καθώς προσφέρουν ποικίλες πηγές έρευνας και τεκμηρίωσης, καθιστώντας μ? αυτόν τον τρόπο το δάσκαλο επόπτη της μαθησιακής διαδικασίας
16.Βιβλιογραφία - Ηλεκτρονικές διευθύνσεις
-
Ζωή Μπέλλα - Ζαχαρίας Λιγνός, Αναγνώσεις Λογοτεχνικών Κειμένων, Γ΄ Γυμνασίου, τόμος Α΄, εκδόσεις Gutenberg
-
Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου, βιβλίο εκπαιδευτικού, ΟΕΔΒ, εκδόσεις Μεταίχμιο
-
Fauriel Claude, Ελληνικά Δημοτικά Τραγούδια, εκδοτική επιμέλεια Αλέξης Πολίτης, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης, Ηράκλειο 1999
-
Παπαδάκης, Σ.Χ., Χατζηπερής, Ν.Θ., Βασικές δεξιότητες στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας, Γ΄ ΚΠΣ, Αθήνα 2005.
-
?Για μια διδασκαλία χωρίς?. σύνορα?, Καλές Διδακτικές Πρακτικές Φιλολόγων? με λογισμό και μ? όνειρο?, Πρακτικά Διημερίδας σε Ναύπακτο και Μεσολόγγι 27-28/6/2013, Αθήνα 2014.
-
Ματσαγγούρας Η., Θεωρία και πράξη της Διδασκαλίας, τ. Α΄ και Β΄, Αθήνα 1993
-
Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο, ΥΠΔΜΘ.
-
Αποστολάκης Γιάννης, Το κλέφτικο τραγούδι: Το πνεύμα και η τεχνη του, Βιβλιοπωλείον της Εστίας 1954