Τον τρίτο έπαινο στην Α΄ κατηγορία κέρδισε η μαθήτρια της Α? τάξης  του Γυμνασίου Ευηνοχωρίου Ευστρατία Δημητρίου για τη συμμετοχή της στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης 2016-2017, αφιερωμένου στον Γιώργο Σεφέρη , που οργάνωσαν τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» .

Η απονομή των βραβείων και επαίνων έγινε την Κυριακή 12 Μαρτίου 2017 και ώρα 20:00 στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου.

Η μαθήτρια του σχολείου μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με το  ποίημα που φέρει τον τίτλο «Μεσολόγγι»

Να συγχαρούμε τη μαθήτριά  μας και να της ευχηθούμε οι αξίες και τα ιδανικά που απορρέουν από την ιστορία του Μεσολογγίου να της δίνουν όραμα στους αγώνες της  καθώς και η γαλήνη και η ομορφιά της Λιμνοθάλασσας να καλλιεργούν την εσωτερική της ειρήνη.

Ακολουθεί το ποίημα:

«ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ»

Πόλη ιερή, πόλη όμορφη, πόλη ξακουστή

πολλές είναι οι χάρες σου, πολλά τα βάσανά σου,

όμορφα τα σοκάκια σου, όμορφη η λιμνοθάλασσά σου.

Με τα φλαμίνγκο και τους ερωδιούς

να στήνουνε το σκηνικό

παρέα με τις πελάδες

κι οι κάτοικοι να το χαίρονται

κάνοντας ποδηλατάδες.

Σαν πέφτει ο ήλιος,

πορφυρά γίνονται θάλασσα και ουρανός

θαρρείς σαν είναι ένα.

Και κάπου εκεί σιμά

πορφυρά γίνονται τ? αλάτινά σου τα βουνά.

Η ιστορία σου γνωστή

στη λευτεριά αποσκοπεί

όλων των λαών στη γη.

Σ? αυτήν έχουν θυσιαστεί

άνδρες, γυναίκες, παιδιά και ήρωες πολλοί.

Δόξα και τιμή σου αποτείνανε

Έλληνες και ξένοι

που σαν πατρίδα σ? είδανε

απ? όλη την οικουμένη.

Ψευδώνυμο: «Δανάη»

Να  σημειωθεί, τέλος, ότι στον συγκεκριμένο διαγωνισμό έλαβαν μέρος και οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας με ποιήματα που εκφράζουν την ευαισθησία τους και τις ανησυχίες τους:

1. Αικατερίνη Δασκαλάκη ? Α΄ τάξη

2. Ειρήνη Λαναρά ? Α΄ τάξη

3. Ειρήνη Πιστιόλη ? Α΄ τάξη

4. Κωννσταντίνος Φουσέκης ? Β΄ τάξη

5. Μαρία Μπράτη ? Γ΄ τάξη

Να ευχηθούμε σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον συγκεκριμένο διαγωνισμό καλή πρόοδο και πραγμάτωση των ονείρων τους.