Λίγο πριν από την εκπνοή του 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Ευηνοχωρίου επισκέφτηκαν το Σελίβειο Γηροκομείο Μεσολογγίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Σκοπός η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών προς την τρίτη ηλικία και η καλλιέργεια σεβασμού προς αυτή.  Η παρουσία των μικρών παιδιών έδωσε μεγάλη χαρά στον ιδιαίτερα ευαίσθητο ψυχισμό των σεβαστών γερόντων. Οι μαθητές του σχολείου τραγούδησαν τα κάλαντα, προσέφεραν κάρτες με ευχές, γλυκίσματα, τράπουλες, ημερολόγια, μπλοκ ζωγραφικής και μαρκαδόρους στους ηλικιωμένους. Έπαιξαν μαζί τους τράπουλα, τους έθεσαν ερωτήσεις για τη ζωή τους στο Σελίβειο και τους έκαναν να γελάσουν παίζοντας μαζί τους με μπαλόνια.

Συγκίνηση προκάλεσε σε όλους μας ο κ. Θεόδωρος Φίλιππας, τρόφιμος του γηροκομείου, ο οποίος μας έδωσε κάποια μικρά ποιήματα που έγραψε ο ίδιος και αναφέρονται στη γέματη προβλήματα τρίτη ηλικία. Μάλιστα με βουρκωμένα μάτια μάς διάβασε κάποιους στίχους από τα ποιήματά του, τα οποία δημοσιεύουμε, θέλοντας να ευαισθητοποιήσουμε όλους , μικρούς και μεγάλους. Οι ηλικιωμένοι μάς χρειάζονται ιδίως τις μέρες των γιορτών.

Ο ΓΕΡΟΣ

«Μια ιστορία θα σας πω που γνώρισα ένα γέρο,

Εδάκρυσαν τα μάτια μου χωρίς να τον εξέρω.

Μια συμβουλή στον άνθρωπο γράφω προτού γεράσει,

να την διαβάζει πάντοτε και μην την εξεχάσει.

Άμα γεράσει ο άνθρωπος δεν τον συμπαθούνε,

το θάνατο παρακαλούν να τον ξεφορτωθούνε.

Για αυτό, καημένε γέροντα, κράτα τα περιουσιακά σου,

γιατί μια μέρα  θα βρεθείς στο δρόμο απ΄ τα παιδιά σου.

Ο μεγαλύτερος εχθρός στον άνθρωπο γίνεται το παιδί του,

και ο καλύτερος φίλος του είναι η συνταξή του.

Άμα γεράσει ο άνθρωπος και δεν αυτοσυντηρείται,

καλύτερα ο θάνατος παρά να τυραννείται.

Σε μια γωνιά τον βάζουνε τον φουκαρά τον γέρο,

και για να τον κοιτάζουνε χρειάζεται συμφέρον.

Άμα γεράσει ο άνθρωπος και φύγουν τα παιδιά του,

είναι απαραίτητο να ΄χει τη συντροφιά του.

Άμα φύγει ο ένας από τους δυό ο άλλος γίνεται κουρέλι,

ο ένας τον σπρώχνει από τη μιά καιο άλλος δεν τον θέλει.

Την συμβουλή μου ανάλυσα και μην την εξεχάσεις ,

να την διαβάζεις πάντοτε αλλά προτού γεράσεις.»

«Η μάνα που σε γέννησε μονάχα θα σε νιώσει ,

στις πίκρες και στα βάσανα χαρά θε να σου δώσει.

Η μάνα που σε γέννησε ποτέ μην την πικράνεις,

για φυλαχτό μέσ΄ την καρδιά για πάντα να την βάλεις.»

«Διαβάτης είσαι άνθρωπε σ΄ αυτήν την κοινωνία ,

και μην κοιτάς πολλά λεφτά,πλούτη και μεγαλεία.

Να προσπαθείς μέσ΄ τη ζωή πάντα καλό να κάνεις,

Να το βρει η ψυχούλα σου, όταν εσύ πεθάνεις.»

ΙΑΤΡΙΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ

Λέει ,ο ιατρός στον ασθενή: «Όπως σου είπα, να αποφεύγεις τη στεναχώρια»

Ασθενής :»Τότε θα στείλω άλλον να σε ελευθερώσει !!!!»

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΑΣ

Σελίβειο Γηροκομείο Μεσολογγίου

Επίσης, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου 2020 οι μαθητές επισκέφτηκαν την ίδια μέρα και τη Βάλβειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Ι.Π. Μεσολογγίου.

Στόχος η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και η τόνωση του ενδιαφέροντος των νέων για το βιβλίο καθώς και η αγάπη για τη λογοτεχνία.

Εκεί μας υποδέχτηκε με θέρμη ο βιβλιοθηκονόμος κ. Μιχάλης Κιτσινέλης,ο οποίος με ζωντάνια και μεγάλη αγάπη για τα παιδιά τους μίλησε για την ιστορία της Βαλβείου και τα βιβλία που διαθέτει και στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και μέσα από διάφορες δράσεις έμαθαν πώς να προσεγγίζουν ένα λογοτεχνικό βιβλίο, πώς να ακούν τους ήχους που αυτό εκπέμπει, τα χρώματα, τα αρώματα, τις εικόνες και τα μηνύματα των βιβλίων.

Δράσεις αυτού του είδουσ συμβάλλουν στην ευαισθητοποίηση και στην ενεργοποίηση της φαντασίας των μικρών μαθητών.